MOTYWACJA I ROZWÓJ

Maksymalista do minimalisty, czyli kilka słów od Karla.

Przeczytałam ostatnio pewną książkę, choć ciężko mi powiedzieć, że ją przeczytałam, gdyż lektura całości zajęła mi jakieś pół godziny i powinnam to nazwać raczej „przeleceniem” niż „przeczytaniem” 😛 Taka książka błyskawica! W każdym razie, książka nosi tytuł „Świat według Karla” i zawiera garść maksym i innych cytatów, które kiedyś, przy różnych okazjach padły z ust Karla Lagerfelda. Pomyślałam sobie, że zrobię rzecz ambitną i spróbuję z tych jego słów wybrać coś co i minimalista i człowiek żyjący zgoła inaczej niż on zrozumie 🙂 Zobaczcie co mi z tego wyszło!

„Stworzyłem swoją własną rzeczywistość. Zbudowałem system pojęć, dzięki którym orientuję się w życiu. Oto luksus – siedzę sobie w samym środku prywatnego świata, który jest mój.” [s.12] Do tego dążę.

„Psychoanaliza! Od razu trzeba powiedzieć, że zabija kreatywność. Poza tym jeśli jesteś uczciwy wobec siebie, to znasz wszystkie pytania i odpowiedzi. Nie potrzebuję psychoanalityka, ponieważ znam odpowiedzi.” [s.17] Coś w tym jest!

„Dobrze mi ze sobą – nie istnieje większy luksus.” [s.20] Zaczynam czuć to co on.

„Moda istnieje w danej chwili. Sukienka jest po to, żeby ją nosić. Muzea to nie miejsce dla mody.” [s.29] Innymi słowy: nie nosisz, nie kupuj, oddaj.

„Trendy to ostatnie stadium przed tandetny.” [s.31] Tak!

„Moda wyraża to, co nietrwałe. Trwały jest styl. Ale musi podążać za modą, jeśli chce ją przetrwać.” [s.32] Podoba mi się!

„Kiedyś, gdy ludzie z tzw. „towarzystwa” dzwonili do siebie, telefon odbierała służba. Dzisiaj każdy skazany jest na niekończące się telefony, a rządzi przymus odbierania ich w tej samej sekundzie, w której się odezwą – jest tak, jakbyśmy wszyscy żyli w recepcji wielkiego hotelu pośrodku sezonu, w godzinie szczytu.” [s.40] Zgadzam się!

„Szczęścia nikt nam nie da. Trzeba nad nim popracować, trochę się przyłożyć.” [s.40] Też tak czuję.

„Praca jest wtedy, gdy masz zajęcie, którego nie lubisz. Jeśli polubisz to, co robisz, przestaje to być pracą.” [s.42] Marzenie 🙂

„Jak wszystko inne, brzydota też się rozwinęła – dzisiaj brzydota wewnętrzna jest bardziej istotna niż brzydota fizyczna.” [s.43] Tak!

„Osobowość zaczyna się tam, gdzie kończą się porównania.” [s.43] Coś nad czym usilnie pracuję!

„Zmienność to najzdrowsza forma instynktu samozachowawczego.” [s.46] Coś w tym jest.

„Zawodzenie nad własną przeszłością to początek końca przyszłości.” [s.46] Tak!

„Powinieneś robić rzeczy, których nikt by się po tobie nie spodziewał.” [s.48] Tak, robię, zaczynam!

„W elegancji nie chodzi o wypchaną szafę ani wypchany portfel.” [s.52] Oj taaaaak!

„Ostatnio postrzegam elegancję jako fenomen moralny i cielesny, a nie pochodną tkanin, kosmetyków oraz perfum.” [s.55] Jak wyżej 😛

„Po prawdzie to jestem starym nauczycielem literatury, chociaż nie uczę. Chodzi o co? Jestem nauczycielem samego siebie, a moja ciekawość rośnie wraz z wiekiem.” [s.64] I moja.

„Życie powinno się toczyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Jeżeli uważasz, że powinieneś o coś walczyć, wydaj wszystkie pieniądze i walcz. Nienawidzę bogaczy udających komunistów. To nieprzyzwoite.” [s.84] Czyż nie?

„W dzisiejszych czasach za luksusowe uchodzą drogie towary kupowane przez kompletne zera, którym tak naprawdę nie są do niczego potrzebne.” [s.86] W samo sedno.

„Nie muszę się przed nikim tłumaczyć i to jest mój największy luksus.” [s.89] Chciałabym…

„Nic nie robię dla innych. Wszystko co robię, robię dla siebie.” [s.105] Przewrotnie.

„Jest tyle do zobaczenia, zrobienia, poznania, przeczytania, że chyba nigdy nie można się nudzić? Chyba zgłupieliście ze szczętem.” [s.118] Zgadzam się.

„Książki mam we krwi – one to mój świat. Zawsze rozumiałem namiętność do książek i obsesje, jakie mogą wzbudzać. I wiem, do czego to może prowadzić. Własna biblioteka to radość i osobliwego rodzaju spokój.” [s.140] Moje myśli!

„Nie czytam po to, żeby o tym gadać – nienawidzę intelektualnych rozmów. Ja tylko chcę wiedzieć.” [s.141] Też chcę wiedzieć, dlatego czytam!

„Zainteresowanie własną osobą czyni cię bardziej łaskawym dla bliźnich. Matka mawiała: „Nie powinieneś za dużo poświęcać, bo nic ci nie zostanie do dania. Tak więc myśl przede wszystkim o sobie, żeby potem zająć się innymi i na coś im się przydać.” [s.153] Przewrotnie, ale prawdziwie.

„Kiedy człowiek już pogodzi się sam ze sobą, wtedy może stać się, kim chce.” [s.164] Tak czuję.

Okazuje się, że nazbierałam tych myśli trochę. Moje ulubione pogrubiłam, ale zastanawiam się, które do Was przemawiają najmocniej? Dajcie znać!

W tekście wykorzystałam cytaty z książki „Świat według Karla”, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2014.

Related posts

MOTYWACJA I ROZWÓJ

Jak walczyć ze stresem? 10 moich sposobów.

Mam wrażenie, że według niektórych zjawisko zwane stresem zarezerwowane jest głównie, czasami pewnie jedynie dla osób ciężko p...

MOTYWACJA I ROZWÓJ

Nie mów, że chcesz coś zmienić. Rób to!

Przeczytałam ostatnio bardzo fajny post na blogu Becoming Minimalist. Post dotyczący tego jak podchodzimy do wyznaczania sobie celów...