MÓJ MINIMALIZM

Komu, komu, czyli dla kogo minimalizm?

Zastanawiam się ostatnio intensywnie nad tym, do kogo skierowany jest minimalizm, kto najczęściej wchodzi na taką drogę ku prostszemu, bardziej intuicyjnemu życiu a komu wydaje się, że do niej nie dorósł bądź, że jeszcze nie czas na upraszczanie i minimalizowanie. Pod jednym z moich postów nawet toczyłam na ten temat krótką rozmowę z jedną z Was. Doszłyśmy w niej do pewnych wniosków, o których ja nadal myślę i o których postanowiłam napisać, zwłaszcza, że jestem świeżo po seansie cudownego filmu dokumentalnego „Minimalism. A documentary about the important things”, który naładował mnie pozytywną energią i chęcią, by się swoimi przemyśleniami podzielić. 

Pamiętam jak wyszła ostatnia książka Agnieszki Maciąg „Pełnia życia” i jak z tej okazji ta piękna kobieta pojawiła się w studiu pewnego porannego programu, by o książce i swoim życiu opowiedzieć. Pamiętam też jak po obejrzeniu rozmowy zajrzałam pod spód filmiku zamieszczonego w internecie, by przeczytać komentarze na ten tamat i jak znalazłam tam jeden, który brzmiał mniej więcej tak: „ona to sobie może mówić o poszukiwaniu siebie i szczęścia jak ma pieniądze i nie musi harować w pracy, której nie trawi. Normalny człowiek nie ma na to czasu”. Pomijając fakt, że nie cierpię, gdy jedni ludzie zarzucają innym to, że im się w życiu udało, bo przecież sukces jakkolwiek go nie pojmujemy spadł tym drugim z nieba a nie pojawił się w ich życiu jako konsekwencja ciężkiej pracy i trafnych, mądrych wyborów, to zaczęłam się zastanawiać nad tą drugą częścią tej dość niemiłej wypowiedzi. „Normalny człowiek nie ma na to czasu.”

Czy rzeczywiście jest tak, że nad swoim życiem zastanawiamy się tylko wtedy kiedy pewne rzeczy mające na nie wpływ mamy zagwarantowane? Prawdą jest to, że np. w stronę minimalizmu często zwracają się osoby bezpieczne finansowo, to, że slow life cenią Ci, którzy zasmakowali tego, czym jest tzw. fast life i życie z pozornym sukcesem u boku? Czy to nie jest tak, że często jak już mamy, albo jesteśmy bardzo blisko tego co chcemy mieć vel. osiągnąć to wtedy wreszcie odkrywamy, że to nie o to w życiu chodzi, nie tego chcemy, nie o tym marzymy, nie taki jest nasz cel? A wcześniej o tym nie myślimy? Nie zastanawiamy się nad tym, gdzie i po co chcemy iść? A może właśnie myślimy o tym codziennie, tyle, że potem znienacka spadają nam na oczy czarne okulary przez które widzimy tylko jeden kierunek? Co o tym sądzicie?

Kilka dni temu obejrzałam film dokumentalny „Minimalism. A documentary about the important things” i on jakby potwierdza tą tezę, choć na szczęście nie do końca. Bo wśród ludzi, którzy osiągnęli to przysłowiowe wszystko i którzy dopiero tam na szczycie się opamiętali i stwierdzili, że to nie tędy droga są też tacy, którzy zdążyli odkryć minimalizm wcześniej. Co im to dało? Spokój ducha wynikający z tego, że doceniasz to życie, które masz na tym poziomie na którym masz. I jeśli do czegoś w nim dążysz to nie dlatego, że chcesz się wykazać przed innymi, ale dlatego, że chcesz spróbować. „Normalny człowiek” też może mieć czas i chęci, by zastanawiać się nad tym jak jego życie może wyglądać albo jak chce by wyglądało. Nie warto wszystkiego sprowadzać do pieniędzy i twierdzenia, że jak osiągnę już wszystko co chcę wtedy będę się zastanawiać nad tym co ma dla mnie prawdziwą wartość a co nie. Prawda jest bowiem taka, że gro z nas nie osiągnie tego o czym marzy, co wcale nie równa się przecież poniesieniu klęski. Co więcej to właśnie „normalny człowiek” jest w stanie najwięcej na minimalizmie skorzystać i darować sobie te lata spędzone na nieustannej gonitwie za czymś co może nigdy nie nadejść i co prawdopodobnie wcale nie przyniesie nam takiej satysfakcji i szczęścia jakich oczekiwaliśmy. I nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi o to, by nie starać się poprawiać swojej sytuacji, choćby tej finansowej, ale o to, by robić to z głową, bez zazdrości i zawiści wobec tych którym się udało i z oczami utkwionymi nie w przysłowiowym złotym cielcu a w tych rzeczach dzięki którym możemy do celu iść, nawet jeśli bardzo powoli i nie zawsze skutecznie.

Related posts

MÓJ MINIMALIZM

Stres, zakupy i minimalizm.

Mam wrażenie, że mojemu życiu towarzyszy ostatnio jakiegoś rodzaju rozdwojenie. Z jednej strony czuję wielkie szczęście, miłoś...

MÓJ MINIMALIZM

3 pytania jakie powinieneś sobie zadać zanim zaczniesz minimalizować.

Zastanawiałam się o czym powinnam dzisiaj pisać, co jeszcze ważnego na temat minimalizmu mogę Wam przekazać, co ma szansę Was za...